Greatest Games of The European Championships: France 3 Portugal 2, 1984

372e8

The 1984 European Championship in France will be remembered most for one match and in particular, the performances of one man. In the next installment of The Panenka’s series we are taken to another tournament held in France where Les Blues and ‘carre magique’ reigned superior.

 In one of the most exciting matches of the competition’s history, a France team inspired by Michel Platini fought their way to the final via extra time against Portugal in this fondly remembered and nail-biting tie.

Continue reading

Greatest Games of the European Championships: France 4 Yugoslavia 5, 1960

1280px-uefa_euro_1960_logo-svg

Like Euro 2016 the inaugural European Championships were held in France. In the next installment of The Panenka’s ‘Greatest Games of The European Championships’ we go all the way back to the first ever tournament in 1960.

 There were goals galore in this nine goal thriller as it served up a sign of things to come for the tournament which would be held every four years thereafter. In the city of love Paris hosted one of the best matches in the history of European football.  Continue reading

Euro 2016 Team Preview: France

France's Pogba celebrates with team mates after scoring against Portugal during their friendly soccer match at the Stade de France in Saint-Denis

As host nation France will be under immense pressure to put on a show. After winning the tournament back in 2000 and losing in the World Cup final to Italy on penalties in 2006, France have been relative sleeping giants on the international stage after some disappointing performances in recent years. Now, Deschamps’ men look to have blooded a squad of new talent including Paul Pogba, Antoine Griezmann, Hugo Lloris, Raphael Varane and N’Golo Kante making them tournament favorites.

Continue reading

Groups and Fixtures

UEFA Euro 2016 Groups Confirmed

Group A

Albania

France

Romania

Switzerland

 

Friday, June 10: France v Romania (20:00, Stade de France, Paris)

Saturday, June 11: Albania v Switzerland (14:00, Stade Bollaert-Delelis, Lens)

Wednesday, June 15: Romania v Switzerland (17:00, Parc des Princes, Paris)

Wednesday, June 15: France v Albania (20:00, Stade Velodrome, Marseille)

Sunday, June 19: Romania v Albania (20:00, Stade de Lyon)

Sunday, June 19: Switzerland v France (20:00, Stade Pierre Mauroy, Lille

 

Group B

England

Russia

Slovakia

Wales

 

Saturday, June 11: Wales v Slovakia (17:00, Stade de Bordeaux)

Saturday, June 11: England v Russia (20:00, Stade Velodrome, Marseille)

Wednesday, June 15: Russia v Slovakia (14:00, Stade Pierre Mauroy, Lille)

Thursday, June 16: England v Wales (14:00, Stade Bollaert-Delelis, Lens)

Monday, June 20: Russia v Wales (20:00, Stadium de Toulouse)

Monday, June 20: Slovakia v England (20:00, Stade Geoffroy Guichard, St Etienne

 

Group C

Germany

Northern Ireland

Poland

Ukraine

 

Sunday, June 12: Poland v Northern Ireland (17:00, Stade de Nice)

Sunday, June 12: Germany v Ukraine (20:00, Stade Pierre Mauroy, Lille)

Thursday, June 16: Ukraine v Northern Ireland (17:00, Stade de Lyon)

Thursday, June 16: Germany v Poland (20:00, Stade de France, Paris)

Tuesday, June 21: Ukraine v Poland (17:00, Stade Velodrome, Marseille)

Tuesday, June 21: Northern Ireland v Germany (17:00, Parc des Princes, Paris)

 

Group D

 Croatia

Czech Rep

Spain

Turkey

 

Sunday, June 12: Turkey v Croatia (14:00, Parc des Princes, Paris)

Monday, June 13: Spain v Czech Republic (14:00, Stadium de Toulouse)

Friday, June 17: Czech Republic v Croatia (17:00, Stade Geoffroy Guichard, St Etienne)

Friday, June 17: Spain v Turkey (20:00, Stade de Nice)

Tuesday, June 21: Czech Republic v Turkey (20:00, Stade Bollaert-Delelis, Lens)

Tuesday, June 21: Croatia v Spain (20:00, Stade de Bordeaux)

 

Group E

Belgium

Italy

Rep Ireland

Sweden

 

Monday, June 13: Republic of Ireland v Sweden (17:00, Stade de France, Paris)

Monday, June 13: Belgium v Italy (20:00, Stade de Lyon)

Friday, June 17: Italy v Sweden (14:00, Stadium de Toulouse)

Saturday, June 18: Belgium v Republic of Ireland (14:00, Stade de Bordeaux)

Wednesday, June 22: Italy v Republic of Ireland (20:00, Stade Pierre Mauroy, Lille)

Wednesday, June 22: Sweden v Belgium (20:00, Stade de Nice)

 

 

Group F

Austria

Hungary

Iceland

Portugal

 

Tuesday, June 14: Austria v Hungary (17:00, Stade de Bordeaux)

Tuesday, June 14: Portugal v Iceland (20:00, Stade Geoffroy Guichard, St Etienne)

Saturday, June 18: Iceland v Hungary (17:00, Stade Velodrome, Marseille)

Saturday, June 18: Portugal v Austria (20:00, Parc des Princes, Paris)

Wednesday, June 22: Iceland v Austria (17:00, Stade de France)

Wednesday, June 22: Hungary v Portugal (17:00, Stade de Lyon)
The Knock-Out Stages

 

The Last 16  

Match 1: Runner-up Group A v Runner-up C (14:00, June 25, St-Etienne)

Match 2: Winner D v Third-place B/E/F (20:00, June 25, Lens)

Match 3: Winner B v Third-place A/C/D (17:00, June 25, Paris)

Match 4: Winner F v Runner-up E (20:00, June 26, Toulouse)

Match 5: Winner C v Third-place A/B/F (17:00, June 26, Lille)

Match 6: Winner A v Third-place C/D/E (14:00, June 26, Lyon)

Match 7: Winner E v Runner-up D (17:00, June 27, St-Denis)

Match 8: Runner-up B v Runner-up F (20:00, June 27, Nice)

 

The Quarter-Finals

Winner Match 1 v Winner Match 2 (20:00, June 30, Marseille)

Winner Match 3 v Winner Match 4 (2000, July 1, Lille)

Winner Match 5 v Winner Match 6 (20:00, July 2, Bordeaux

Winner Match 7 v Winner Match 8 (2000, July 3, St-Denis

 

The Semi-Finals

Winner QF1 v Winner QF2 (20:00, July 6, Lyon)

Winner QF3 v Winner QF4 (20:00, July 7, Marseille)

 

The Final

 Winner SF1 v Winner SF2 (20:00, July 10, St-Denis)